Stomatologia zachowawcza

Profilaktyką próchnicy zębów oraz leczeniu ubytków powstałych w jej wyniku zajmuje się dział nazywany stomatologią zachowawczą.

Próchnica zębów to jedna z najbardziej powszechnych chorób świata, która występuje od zarania dziejów. Do jej powstawania przyczyniają się cztery występujące jednocześnie czynniki: bakterie, cukry, podatność zębów i czas. Pierwszym objawem początkującej próchnicy jest demineralizacja szkliwa, objawiająca się plamkami na zębach. Do poważniejszych skutków należeć może między innymi zapalenie ozębnej, które objawia się gorączką, obrzękiem i silnym bólem, nie tylko zęba, ale całej głowy. Warto pamiętać, że choroby tej nie wolno bagatelizować i to już od najmłodszych lat, ponieważ dotknięte próchnicą zęby mleczne z dużą łatwością zarażają zęby stałe.

Stomatologia zachowawcza opracowała skuteczne metody wykrywania pierwszych oznak próchnicy i zapobiegania jej rozwojowi. Odpowiednio wczesna interwencja pozwala na zachowanie tkanek zęba bez konieczności wykonywania leczenia endodontycznego (kanałowego), chirurgicznego, implantologicznego, protetycznego czy ortodontycznego.

W celu wczesnego wykrycia i leczenia próchnicy u dorosłych specjaliści stomatologii zachowawczej rekomendują wizyty kontrolne co 6 miesięcy, natomiast u dzieci co 3 miesiące.